Medicamente care pot cauza diaree

În spatele unei diareei cronice se poate uneori ascunde o reac?ie advers? a unui medicament, prostate aceast? asociere fiind sus?inut? de debutul odat? cu începerea administr?rii medicamentului ?i ameliorarea la întreruperea acestuia.

Atunci când evaluăm un pacient cu diaree trebuie să verificăm anamnestic dacă nu cumva unul dintre următoarele medicamente ar putea fi responsabil de tranzitul intestinal accelerat:

  • antiacide cu magneziu
  • antisecretorii gastrice de tipul inhibitorilor de pompă protonică (omeprazol, esomeprazol, lansoprazol, pantoprazol, rabeprazol) sau blocanților H2 (cimetidină, ranitidină, nizatidină)
  • antibiotice – prin perturbarea florei intestinale, uneori cu apariția unei colite postantibiotice (o formă severă fiind colita pseudomembranoasă cu Clostridium difficile)
  • medicamente pentru disfuncție erectilă  - sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis), vardenafil (Levitra)
  • antidepresive – fluoxetină, sertralină
  • antiinflamatoare nesteroidiene
  • unele imunosupresoare – micofenolat
  • antidiabetice – metformin (Siofor)
  • tratament de substituție cu hormoni tiroidieni – tiroxină (Euthyrox)
  • antihipertensive de tipul inhibitorilor de enzimă de conversie a angiotensinei
  • citostatice
  • colchicină
  • exces de laxative
  • corticosteroizi
  • chidinină
  • propranolol
  • teofilină

Atunci când bănuim că un medicament este responsabil de scaunele moi, neformate la un pacient tratat cu unul din medicamentele de mai sus putem face un test terapeutic: dacă la oprirea administrării diareea se remite înseamnă că aceasta a fost cauza și se poate eticheta intoleranța digestivă la medicamentul respectiv.

Add comment


Security code
Refresh

Ultimele comentarii