Caz clinic: Sindrom colinergic

Un fermier de 40 ani se prezinta la unitatea de primiri urgente cu sindrom diareic, hipersalivatie, hiperlacrimatie si fasciculatii musculare.

Medicul de gardă suspicionează o intoxicație acută și administrează atropină pentru controlul acestor simptome. După administrarea atropinei se constată xerostomie, midriază și tahicardie. Următorul pas în managamentul acestui pacient este:

  1. creșterea dozei de atropină
  2. creșterea dozei de atropină + pralidoximă
  3. fizostigmină
  4. neostigmină
  5. adrenalină

Așteptăm răspunsurile și discuțiile în comentarii.

Comments  

# georgi 2013-05-11 15:12
4. neostigmina
Reply | Reply with quote | Quote
# admin 2013-05-26 08:47
Pacientul s-a prezentat cu intoxicatie cu organofosforice , iar simptomatologia actuala (midriaza, tahicardie, xerostomie) arata supradozaj de atropina. Tratamentul consta in administrarea de fizostigmina, care spre deosebire de neostigmina este permeabila in sistemul nervos central.
Reply | Reply with quote | Quote

Add comment


Security code
Refresh

Ultimele comentarii

  • Buna ziua daca alaptez ce pot lua pentru viermi cate zile trebuie intrerupta ...

    Read more...

     
  • Am efectuat un test IDR acum 2 zile si a 3a zi am efevtuat un test de sarcina ...

    Read more...

     
  • Buna ziua! Ma numesc Carmen am 58 ani si v-as ruga o interpretare a analizelor. Bilirubina ...

    Read more...

     
  • Vreau sa va Multumesc pt postarea Dvs .Daca nu-l citeam ne chinuiam mult si bine ...

    Read more...

     
  • Am limfocite%23 si limfocite(#)!0, 91 ce trebuie sa fac sa le aduc la normal?

    Read more...