Sindromul omului roșu

Sindromul omului ro?u (red man syndrome) sau eritrodermia a fost descris ca o reac?ie advers? la administrarea vancomicinei.

Clinic apare hiperemie, rash eritematos și prurit la nivelul feței, gâtului și toracelui superior, la care se pot adăuga hipotensiune și rareori angioedem. Această reacție este adesea legată de administrarea prea rapidă a perfuziei de vancomicină (care se recomandă a fi perfuzată lent) și este legată de degranularea nespecifică a mastocitelor (cu eliberare de histamină), fără a fi o reacție alergică mediată de IgE. Pe lângă relația strânsă cu rata de perfuzare, acest sindrom apare mai frecvent în cazul asocierii de opioide (morfină, meperidină, codeină) sau substranțe de contrast. Spre deosebire de reacțiile alergice care necesită sensibilizare prealabilă, sindromul omului roșu poate apărea chiar de la prima administrare a vancomicinei. La pacienții cu disfuncție renală, această reacție poate apărea și după administrarea orală de vancomicină. Simptomele pot fi prevenite prin premedicație cu antihistaminice de tipul difenhidraminei. Odată apărut, tratamentul constă în încetinirea ratei de perfuzare, administrarea de difenhidramină și ranitidină. Sindromul omului roșu trebuie diferențiat de o altă reacție adversă a vancomicinei care este anafilaxia.

foto: colorproject.com

Add comment


Security code
Refresh

Ultimele comentarii